Producenci
Klasy energetyczne żarówek

Klasy energetyczne żarówek

Określa sprawność energetyczną źródeł światła stosowanych w gospodarstwie domowym, żarówki jak i inne urządzenia są klasyfikowane od jednej do siedmiu klas energetycznych- od A do G. Tak jak w każdym przypadku sprzętu A określana jest na wysoką sprawność zaś G najmniejszą sprawność, a właściwie brak sprawności energetycznej. Etykieta ma w zasadzie pomóc nam na określenie sprawności danego źródła światła.

Analizując etykiety możemy wyszczególnić :
-Klasa energetyczna A i B - świetlówki liniowe i kompaktowe oraz żarówki LED
-Klasa energetyczna C i D - żarówki halogenowe
-Klasa energetyczna E i F - tradycyjne  żarówki

Etykiety powstały po to by chronić przed zakupem oświetlenia niskiej jakości, które z pewnością nie pomoże nam oszczędzać. Przykładowo świetlówka kompaktowa w klasie A do wyprodukowania identycznego strumienia świetlnego pobierze tylko 1/3 energii, której domagałaby się halogenowa żarówka z klasy C.
Źródła światła które są objęte obowiązkiem etykietowania energetycznego:
Żarówki do ogólnych celów oświetleniowych 200 W , Inne żarówki nieposiadające odbłyśnika np. kuliste 100 W, wszystkie świetlówki jedno trzonkowe wszelkiego rodzaju, wszystkie świetlówki energooszczędne, świetlówki liniowe które mają rurę o średnicy 16, 26 oraz 38 mm (T5, T8, T12) 58 W albo 6500 lm , świetlówki kompaktowe,  świetlówki kołowe, żarówki halogenowe na napięcie sieciowe, Dwustronnie trzonkowane żarówki halogenowe 300 W.

Na etykiecie energetycznej żarówki znajdziemy również informacje o strumieniu świetlnym. Dzięki pomiarowi w lumenach (lm) daje nam to możliwość porównania świetlnego strumienia czyli informuje nas o  ilości światła dostarczanego przez żarówkę. Obecnie dokonywania porównania watów w zasadzie nie ma sensu, gdy wybieramy żarówkę powinniśmy przeliczyć moc żarówki, sprawdzać ilość wolumenów, kąt padania światła, jego barwę a dopiero później wybrać rodzaj żarówki pasujący gwintem do lampy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl